top of page

אש על הפנים: השפמים הגדולים בקולנוע

השפמים היוו מאז ומעולם סמל לכח וגבריות מובהקת ולכן אין זה פלא שמצאו את דרכם גם אל מסך הקולנוע, המתהדרים בפרוטגוניסטים בולטים. גיבורים רבים על המסך היו בעלי שפם ולעיתים אפילו גרמו לשחקנים שגילמו אותם לאמץ את הלוק גם מחוץ לאולמות הקולנוע. הנה כמה מהשפמים הזכורים, הבולטים והגדולים ביותר שידעה האמנות השביעית:

השפמים הגדולים בקולנוע

חואקין פיניקס היא

הצד הרגיש של השפם. ביצירת המופת של ספייק ג'ונז גילם פיניקס, מגדולי השחקנים של דורינו, את ת'יאודור - אדם בודד ושבור לב המתפרנס מכתיבת מכתבים לאחרים. לאחר שנישואיו נכשלים הוא מתנחם ביצירת קשר עם מערכת ההפעלה החכמה שלו, המשמשת עבורו תחליף ליצירת קשר אנושי. המראה הייחודי של פיניקס בסרט אולי לא יתאים לכל אחד אבל השפם המפואר מתאים היטב לפניו המסותתות ומדגיש את הסדקים שבמודל הגבריות החדשה.

השפם שם טום סלק

טום סלק מר בייסבול, שלושה גברים ותינוקת

סלק פרח בתפקידים שונים בטלוויזיה עד תחילת שנות ה-80, בהן החל לשחק בסרטי מדע בדיוני, פנטזיה ומערבונים קולנועיים. הוא המשיך לגלם תפקידים רבים על המסך הגדול והקטן, כולל הלהיט הגדול "שלושה גברים ותינוקת", כשהשפם הבולט והעשיר שלו מעטר את פניו. בשנת 2004 הופיע בתפקיד מגולח לראשונה מזה שנים רבות ב"אייק: הספירה לאחור", שבו גילם את דווייט אייזנהאוור. הופעתו הדהימה רבים שהתרגלו והתאהבו בשפמו המפורסם. אחר כך חזר סלק לזרועות השפם, אולי כי הבין שהוא לא באמת יכול בלי.

השפם של ריצ׳רד ראונדטרי

ריצ'רד ראונדטרי ⟵ שאפט בשנת 71 הפציע הסרט הזה על המסך וסימל את תחילת ז'אנר הבלאקספלויטשן, שבמרכזו סרטי גיבורי על שחורים הנלחמים בפשע וברשע. זו הייתה נקודת מפנה של דמות האדם השחור בקולנוע. שאפט היה בלש סקסי ונועז ששידר שילוב של אתלטיות, קצביות וקשיחות. את פניו של שאפט עיטר שפם עבה וארוך, כסמל לגבריות המתפרצת של גיבור אמיתי. זו הייתה אחת הפעמים הראשונות בהן הוצג אדם שחור כסמל מין בעל חוזקה.

השפם של צ׳אק נוריד

צ'אק נוריס מאז שהפציע בעולם הקולנועי כיריבו של ברוס לי בסרט "שאגת הדרקון" מ-1972 פיתח נוריס קריירה מפוארת משלו וכן שפם בלונדיני שליווה אותו לאורך, ובכן, רוב הדרך. בסרט "מתומן" שפמו היה דק וכמעט בלתי מורגש ובהמשך, משנות ה-80 ואילך, השפם הלך והתחזק, צמח ואף התחבר לזקן עבות שהוסיף גם הוא ללוות את נוריס בדרכו אל התהילה.

השפם של קלארק גייבל

קלארק גייבל ⟵ חלף עם הרוח

הקריירה של גייבל התחילה כבר בימי הקולנוע האילם ובתפקידים במערבונים, אבל תפקידו הזכור ביותר שהפך אותו לסמל מין הוא דמותו של רט באטלר ב"חלף עם הרוח", בבימויו של ויקטור פלמינג משנת 1939. השפם הדק והמעוצב של גייבל היה לסמלו המסחרי והתגובות אליו היו חזקות ומעודדות. השפם הזה הפך לאופנה רווחת בקרב גברי ארה"ב שרצו להידמות לגייבל באותה התקופה. בהמשך השפם הפך לחלק בלתי נפרד מהקריירה שלו גם כשהמשיך לשחק בסרטים כמו "יוצאי הדופן" לצד מרילין מונרו. חשוב לציין שעוד לפני "חלף עם הרוח" שיחק גייבל בסרטו של פרנק קפרה "זה קרה לילה אחד" וזכה על תפקידו זה בפרס האוסקר. כבר אז ליווה אותו השפם המסוגנן.

השפם של ג׳ף ברידג׳ס

ג'ף ברידג'ס ⟵ ביג ליבובסקי

זה לא היה סתם שפם, אלא שפם מפואר, מפותל ועבות המחובר לזקן סוער ותואם. לדמות בלתי נשכחת מגיעה הופעה בלתי נשכחת ואכן השפם של ליבובסקי עשה עבודתנו נאמנה. סרט הפולחן של האחים כהן משנת 1998 הביא לעולם את דמותו של "החבוב" בתרגום חופשי, היפי מזדקן ובטלן שתחביביו העיקריים הם באולינג, עישון מריחואנה ושתיית וויט ראשן. השפם של ליבובסקי מסמל חופש, נינוחות, עצלנות חיננית וקלילות. אין גילוח, אין בעיות.

השפם של מרלון ברנדו

מרלון ברנדו ⟵ הסנדק

אחד מהאלילים הגדולים יותר של הקולנוע התהדר ביצירתו המופתית של פרנסיס פורד קופולה בשפמפם מפונק, דקיק ומטופח. הסרט ושני ההמשכים שיצאו לו גוללו את קורות משפחת קורליאונה, מהמשפחות השולטות במאפיה הסיצילאנית של ניו יורק. ברנדו גילם את דון ויטו קורליאונה, אב המשפחה, אדם פיקח, מטיל אימה אך בו זמנית גם קר, מחושב וחכם. ברנדו זכה על התפקיד בפרס האוסקר וקצר מחמאות על משחקו המשובח, וכן, גם על אותו שפם בלתי נשכח.

השפם של דניאל דיי לואיס

דניאל דיי לואיס ⟵ כנופיות ניו יורק, זה ייגמר בדם, ציד המכשפות

אי אפשר שלא להתאהב בדניאל דיי לואיס ובשפם הבולט שמעטר את פניו. דיי לואיס הוא אחד השחקנים הורסטילים בהוליווד ואין זה פלא שהוא אוחז בשלושה פרסי אוסקר. הרומן שלו עם השפם הוא רומן חוזר שבלט כבר החל מ"ציד המכשפות", סרטו של ניקולס הייטנר בו גילם נגר. גם ב"כנופיות ניו יורק" של מרטין סקורסזה שב לגלם איש שידיו הן מקור פרנסתו, הפעם קצב השולט בשכונה בניו יורק לאחר שהכניע כנופיה יריבה ואף הרג את הכומר המוביל שלה לעיני בנו. השפם של ביל הקצב היה עבה ופרוע, מעט מעוגל בקצוותיו. בתפקידו הזכור ב"זה ייגמר בדם" של פול תומס אנדרסון השפם הפך מסודר יותר, קצר יותר אך עדיין עבה ומלא. דיי לואיס גילם אייל נפט רודף בצע וכוחני והופעתו בסרט הזה נחשבת עד היום לאחת מהופעות המופת של שחקן אופי בקולנוע.

השפם של בוראט

סשה ברון כהן ⟵ בוראט

הקומדיה המוקומנטרית של סשה ברון כהן, שבוימה בידי לארי צ'ארלס נשענת גם היא על דמות משופמת ומצחיקה מאוד. זה ללא ספק אחד השפמים העבים והפרועים ביותר שנראו על המסך. בוראט עזב את ביתו שבקזחסטן לטובת ארצות הברית על מנת לצלם שם סרט בשליחות משרד המידע של קזחסטן. במקרה הזה נדמה שלדמות המופרעת הוענק שפם מופרע ששימש סמל בלתי נפרד מהופעתו המצחיקה והזכורה של ברון כהן.

השפם של צ׳ארלי צ׳פלין

צ'רלי צ׳פלין

אחד השפמים האייקונים והזכורים ביותר בתולדות הקולנוע היה בכלל שפם מזוייף. השפם הקצר והדק של צ'פלין היה כל כך מזוהה עמו עד שבקושי זיהו אותו כאשר הופיע בלעדיו. מלך הפרפורמנס והקולנוע האילם ידע לעשות מטעמים מהבעות פנים ולכבוש את העולם בסערה תוך כדי שהוא מותיר אחריו מורשת קולנועית מפוארת. מאחורי אותו שפם הסתתר רקע קשה, לא מעט סיפורים עצובים ושלל סקנדלים ולמרות הכל דמותו עדיין מעלה חיוך ונחשבת לנכס קולנועי מובהק.

השפם של סמואל ל ג׳קסון

סמואל ל ג'קסון ⟵ ספרות זולה

ג'ולס וינפילד, הרוצח השכיר והאהוב מיצירת המופת של קוונטין טרנטינו, שנחשבת עד היום לכזו ששינתה את פני הקולנוע ההוליוודי, התהדר גם הוא בשפם. זה היה שפם מסוגנן שהתחבר לזקן צרפתי מהודק והעניק לדמותו של ג'ולס מימד מטופח ומושך לצד מקצועו האלים. אין זה פלא שרבים בחרו לאמץ את המראה הזה בניינטיז אבל הוא פשוט נראה הכי טוב על המקור, ללא ספק. ולא נשכח את פיאות הלחיים שבלעדיהן לא היינו מגיעים עד הלום.

פוסטים קשורים

הצג הכול

Komentarai


bottom of page