אש על הפנים: השפמים הגדולים בקולנוע

השפמים היוו מאז ומעולם סמל לכח וגבריות מובהקת ולכן אין זה פלא שמצאו את דרכם גם אל מסך הקולנוע, המתהדרים בפרוטגוניסטים בולטים. גיבורים רבים על המסך היו בעלי שפם ולעיתים אפילו גרמו לשחקנים שגילמו אותם לאמץ את הלוק גם מחוץ לאולמות הקולנוע. הנה כמה מהשפמים הזכורים, הבולטים והגדולים ביותר שידעה האמנות השביעית:

השפמים הגדולים בקולנוע

חואקין פיניקס היא

הצד הרגיש של השפם. ביצירת המופת של ספייק ג'ונז גילם פיניקס, מגדולי השחקנים של דורינו, את ת'יאודור - אדם בודד ושבור לב המתפרנס מכתיבת מכתבים לאחרים. לאחר שנישואיו נכשלים הוא מתנחם ביצירת קשר עם מערכת ההפעלה החכמה שלו, המשמשת עבורו תחליף ליצירת קשר אנושי. המראה הייחודי של פיניקס בסרט אולי לא יתאים לכל אחד אבל השפם המפואר מתאים היטב לפניו המסותתות ומדגיש את הסדקים שבמודל הגבריות החדשה.

השפם שם טום סלק

טום סלק מר בייסבול, שלושה גברים ותינוקת

סלק פרח בתפקידים שונים בטלוויזיה עד תחילת שנות ה-80, בהן החל לשחק בסרטי מדע בדיוני, פנטזיה ומערבונים קולנועיים. הוא המשיך לגלם תפקידים רבים על המסך הגדול והקטן, כולל הלהיט הגדול "שלושה גברים ותינוקת", כשהשפם הבולט והעשיר שלו מעטר את פניו. בשנת 2004 הופיע בתפקיד מגולח לראשונה מזה שנים רבות ב"אייק: הספירה לאחור", שבו גילם את דווייט אייזנהאוור. הופעתו הדהימה רבים שהתרגלו והתאהבו בשפמו המפורסם. אחר כך חזר סלק לזרועות השפם, אולי כי הבין שהוא לא באמת יכול בלי.

השפם של ריצ׳רד ראונדטרי

ריצ'רד ראונדטרי ⟵ שאפט בשנת 71 הפציע הסרט הזה על המסך וסימל את תחילת ז'אנר הבלאקספלויטשן, שבמרכזו סרטי גיבורי על שחורים הנלחמים ב