top of page

איך לשמור על הזקן בגשם

איך לשמור על זקן בריא ומסודר גם במזג אוויר קשה, בחשמל סטטי, יובש, או גשם?

לשמור על הזקן בגשם

שמרו על הזקן בגשם (איור: יהלי זיו)

אם יש לכם זקן, בטח שמתם לב שבזמן החורף הוא לא בדיוק חוגג בטיול שורשים על חוף בתאילנד אלא יותר כמו ספארי בניגריה בלי מדריך, בלי רכב ובלי בגדים. פחות נעים כל החשמל הסטטי הזה ועכשיו הגשם. הרגשנו שבימים קשים אלה נמדדת התרומה של מעפילים אמיתיים לקהילת המזוקנים בישראל והחלטנו לעשות מעשה - להוציא את המקלדת ולהתחיל להקליד.

בואו נתמקד רגע על הקסם הזה שנקרא חשמל סטטי. כשאתה ילד שמגלה חשמל סטטי לראשונה, זה פלא של הטבע, ממש לא מבין איך כל הדבר הנפלא הזה קורה, ואז אתה מתחשמל ומתחיל לפקפק בקיומו של אלוהים, או ממש לפחד ממנו. כשאתה גדל אתה נרגע קצת, ומבין שמדובר בתופעת טבע מוכרת, שאין ממה לפחד, ועדיין בכל פעם שאתה מתחשמל אתה הולך לפינה לנשום. חשמל סטטי משנה את כל מה שאנחנו מכירים לגבי מה נמשך למה, ולאן דברים זורמים, נגיד הזקן שלך: ממתי השיערות שלו כל כך אוהבות אחת את השניה? זה מרגיש כאילו לפעמים הן רוצות להיות חברות הכי טובות והופכות לסוג של צמה מעצבנת, או שלפעמים דווקא מתחשק להן להיות סנטה קלאוס, וכל אחת הולכת לדרכה. כל הזמן הכינו אותך שהחשמל הסטטי הזה יעבור עם הגשם הראשון! והוא באמת עבר, אבל אז הגיעה התמודדות חדשה שלמה עם הגשם הראשון! ועם השני וכל אלו שאחריו! ואם נתקעת בחוץ בגשם, אז הבנת שגם זה לא קסם, ושאתה לא כל כך בטוח שאתה רוצה להמשיך לגדל זקן. אז תן לעצמך סטירה, ובוא נמשיך. הנה כמה טיפים:

הזקן שלי יכול להטעין טלפון

חשמל סטטי נוצר משילוב של כל מיני דברים, אבל בעיקר מיובש וחום. במלחמה שלך נגד החשמל הסטטי (לא להתבלבל עם סטטיק, אותו אנחנו אוהבים) יש לך שתי מטרות - הראשונה היא לנסות להיות מוקף בכמה שיותר לחות והשנייה היא לגעת בזקן כמה שפחות. יש כל מיני דרכים להוסיף לחות לסביבה שלך, אנחנו מאוד אוהבים להשתמש במאייד שמייצר אדים שמעלים את רמת הלחות בחדר. כמובן שכדאי גם לדאוג שהזקן עצמו לא יהיה יבש, ולכן אנחנו משתמשים במוצרי לחות כמו שמן לזקן או באלם. אגב, זה לא אומר שצריך להשתמש בכמות גדולה יותר של שמן, זה פשוט אומר שצריך לוודא שהשמן באמת מגיע לזקן ומתפזר באופן שווה. הנושא השני הוא ההתעסקות שלנו בזקן. דמיינו שהזקן שלכם הוא סוודר: מה קורה כשאתם משפשפים סוודר שוב ושוב בסביבה יבשה וחמימה? זה מייצר המון חשמל סטטי וגורם לכל החברים שלכם להתרחק. אז אם תשחקו יותר מדי בזקן, החיכוך של השיערות אחת בשניה ייצר חשמל סטטי שיגרום להן להיראות ממש לא במיטבן. אם אתם משתמשים במסרק כדי לסרק את הזקן, מומלץ להשתמש במסרק עץ, שלא מעביר חשמל סטטי. אפשר לסרק את הזקן בעדינות אחרי שהשתמשתם בשמן או באלם, ואז לעזוב אותו לנפשו.

אל תשכחו צעיף (צילום: Clem Onojeghuo)

אני טובע… תביא מטריה

ואז הגיע הגשם, ובאמת החשמל הסטטי קצת פחות מפריע לכם, אבל עדיין בא לכם להזמין טיסה למקום נוח יותר למחייה, כמו נגיד לגיהנום. מה שכל כך מציק לנו בגשם זה קודם כל המים. הרטיבות מחלישה את הזקן, גורמת לו להיות רגיש יותר, שיערות נמשכות בקלות יותר ועוד כל מיני דברים רעים. זה קורה כי (קטע של חנונים, נודיע לכם כשהוא נגמר) המים גורמים לשבירה של חלק מקשרי המימן בשיער, ופוגעים בקראטין שמרכיב את השערה. בגלל זה קל יותר לעצב שיער רטוב, הוא חלש יותר. בנוסף לזה, מי גשם נקראים גם ״מים רכים״ שזה שם קצת מגעיל וקצת מוזר כי כל המים הם רכים, לא? אבל לא. מים רכים הם מים שמכילים כמויות מזעריות של מגזניום וסידן, וכשהם מתערבבים עם שמפו הם מנקים ״עמוק יותר״, (סיימנו עם החלק החנוני) לכן כשאתם חופפים את הזקן שלכם אחרי הגשם, האפקט שלו חזק יותר, וכמות השמן הטבעי שהוא מסיר מהזקן מתעצמת. אנחנו מדברים על השמן הטבעי שעור הפנים שלכם מייצר, וגורם לזקן להיות ולהיראות בריא יותר.

אז מה עושים?!

מעיל, מטריה וצעיף - זה נכון והגיוני וחשוב לנו להדגיש. נסו פשוט להימנע מרטיבות כמה שאפשר, הגנו על הזקן כאילו הוא היה התינוק שלכם, כאילו החיים שלכם תלויים בזה, גם אם אנשים מסביב מסתכלים עליכם מוזר כשאתם רצים ברחוב עם צעיף על הזקן. פשוט עשו את זה, זה יהיה מביך יותר להיות בסביבה מוכרת עם זקן נפוח. זו התקופה שבה הכי חשוב שיהיה לכם שמן איכותי לזקן, ולא רק בבית, קחו אותו איתכם כשאתם יוצאים מהבית, גם באלם יעבוד. אם תפס אתכם גשם, כשתגיעו למקום יבש, יבשו את הזקן בעדינות (אל תתעללו בו עם המגבת, הוא פגיע כשהוא רטוב), והשתמשו בשמן לזקן או בבאלם.

יסדרו אתכם בחורף - באלם לזקן, שמן לזקן ופומייד לשיער של מעפילים

אם הגעתם הביתה והזקן שלכם רטוב, הנה הדרך האופטימלית לטפל בסיטואציה:

1 ⟵ יבשו את הזקן בעדינות עם מגבת, תנו לו עוד כמה דקות להתייבש לבד ואז עם פן על טמפרטורה קרה כשאתם משתמשים רק בידיים. הכי חשוב שלא תסרקו את הזקן לפני שהשתמשתם בשמן.

2 ⟵ השתמשו בשמן לזקן, בכמות הרגילה שלכם (בין 3 ל-8 טיפות), ותנו לזקן לנוח.

3 ⟵ אל תחפפו אותו מיד. הדבר הכי גרוע שאתם יכולים לעשות אחרי גשם זה להיכנס למקלחת ולחפוף את הזקן עם שמפו, בגלל שהמים הרכים ביחד עם השמפו ייצרו פעולה חזקה מדי ויסירו את כל השמן הטבעי. אתם יכולים להתקלח כרגיל, אבל את חפיפת הזקן תשאירו ליום אחר.

פוסטים קשורים

הצג הכול

Comentários


bottom of page