top of page

״אין לי שום צורך להיראות צעיר״

ישראל אהרוני, מבכירי השפים בישראל ומי שנחשב לאבי המטבח האסייתי בארץ, מספר למגזין מעפילים מהי הפעולה הגברית הראשונה שעשה בחייו, מה הסוד מאחורי הגבות שלו ואילו מרכיבים בחר לריח שנרקח במיוחד עבורו

בגיל 66 ישראל אהרוני לא נח לרגע: בקרוב ישתתף ב״מאסטר שף״, הוא פתח לאחרונה מסעדת ראמן בלבונטין (אחרי ההצלחה של הדוכן בשרונה מרקט) וממשיך את המסעות הקולינריים-טלוויזיוניים שלו עם גידי גוב, שמהלכם הם חושפים את הצופים למטבחים רבים ברחבי העולם.

ישראל אהרוני (מתוך תערוכת ״סינתטיקה״ של מעפילים

אהרוני והתפוזים בתערוכת ״סינתטיקה״. צילום: חיים יוסף

מי שהגיע ממשפחה דלת אמצעים בחיפה, ובהמשך למד בכלל אמנות, הוא כיום אחד השפים הבכירים והאהובים בישראל. לאורך השנים פתח מסעדות רבות כמו תפוח זהב הצרפתית ופט קואה הסינית, הוציא ספרי בישול, כתב בעיתונות המקומית והגיש תכניות בישול. אהרוני נחשב לאחד החלוצים שהפכו את המטבח האסייתי לאהוב ומוכר בישראל, וקשה לדמיין את כל המסעדות האסיאתיות שצצות כאן כפטריות שיטאקי אחרי הגשם, מתקיימות ומשגשגות ללא המקפצה הקולינרית שהעניק להן.

בחייו הפרטיים הוא אבא לארבעה ילדים ונשוי לגיגי. בנו הרביעי אומץ מאפריקה וביתו תמרה מבשלת ומגישה עמו בתכניות שלו. בלילות הוא שומר על שגרת קלאבינג במועדונים בתל אביב ותופס לעיתים את עמדת הדי.ג׳יי.

בשיחה עם מעפילים, אהרוני מתייחס לצד לא פחות חשוב בדמותו - המראה הייחודי שלו, שמעסיק אותו לא מעט לדבריו: "אני אוהב להיראות מטופח ומסודר באופן בסיסי. אין לי שום צורך להיראות צעיר מכפי גילי, אני גאה בגילי ורוצה להראות כמו בן 66 שנראה טוב. התפיסה שלי לעולם היא מאוד ויזואלית, אז כל דבר שיש לו גם ממד ויזואלי, כשהוא לא ויזואלי ביסודו, תמיד נורא מדליק אותי״.

כיצד אתה מטפח את עצמך? וכמה זמן אתה מקדיש לזה?

״רוחץ פנים כחמש פעמים ביום במים וסבון (סוג של אובססיה), שם קרם פנים, מורח את השיער והזקן, וגם את הגבות בקרם שיער מט. זה לוקח כעשר דקות ביום״.

איך אתה מטפח את הזקן שלך?

״גוזם את הזקן פעם בשבועיים אצל הספר שלי, מורח אותו בקרם שיער שומני ומסרק אותו כל יום״.

הגבות והזקן שלך הפכו עם השנים למאוד מזוהים איתך - זו היתה בחירה מודעת?

״הגבות, ככה הן מטבען, עבותות ופרועות. המעט שאני יכול לעשות עבורן זה לסרק אותן, שלא תהיינה פרועות ומבולגנות״.

כשהיית ילד - מי נחשב בעינייך לגבר אמיתי?

״אלביס, אלא מי? מנדנד ירכיים עם בלורית בריליינטין גבוהה ומרשימה, וכל החתיכות אצלו״.

מתי הבנת שהפכת לגבר בעצמך?

״כשהחזה שלי התמלא שיער״.

ומה הפעולה הגברית הראשונה שעשית בחייך?

״לגדל זקן של ימאים, כזה שגולש לאורך הסנטר ומסתיים ליד האוזניים בשני שפיצים חדים״.

אהרוני ללא ספק יודע היטב מה הכי טוב עבורו. הוא חווה זאת בכל יום, מהלימון על קרש החיתוך שלו ועד השמן על הזקן. ביקשנו ממנו להרכיב ריח משלו, עם מרכיבים שמייצגים את היום והלילה שלו.

הניחוח של ישראל אהרוני (מתוך תערוכת ״סינתטיקה״ של מעפילים)

הניחוח של ישראל אהרוני (מתוך תערוכת ״סינתטיקה״)

במסגרת תערוכת ״סינתטיקה״ של מעפילים, אהרוני בחר, ניתח, ואנחנו רקחנו. וזה הריח שלו: אשכולית, כוכב אניס, לבנדר, לימון, מרווה, תפוז, תפוז מר ווניל. ״ריח אי אפשר לראות, אבל בתפוזים אפשר. נגיד כשיש מולך שמש והתפוז בינך לבין השמש, זה מדהים בעיניי", מסביר אהרוני את הבחירות שלו. "תמיד נורא מדהים אותי כמה ריח של פירות - במיוחד תפוזים - הרבה יותר חזק כשאתה קוטף אותם ישר מהעץ לעומת שאתה קונה אותם בשוק. הפער ביניהם הוא עצום בעיני ותפוזים ולימונים יצא לי לקטוף בחיים בניגוד להרבה פירות אחרים. אני חולה על קליפות הדרים מסוכרות".

פוסטים קשורים

הצג הכול

Comments


bottom of page